barca.sk

Facebook Garden Concept Facebook Barca Nitra Instagram Instagram Barca Nitra
Košík (0) Suma: 0,00 €
Zásielkovňa
Poštovné zdarma

Závlahy

Produkty automatického závlahového systému

V posledných rokoch sa automatické závlahy stále viac rozširujú do našich záhrad, ihrísk, verejných a firemných zelení. Stávajú sa tak neodmysliteľnou súčasťou exteriérových, interiérových záhrad, skleníkov, sadov a vinohradov. Práve automatický závlahový systém umožňuje pravidelnú a rovnomernú závlahu, šetrí náš čas a prispieva ku skvalitneniu zelene a tým ku zvýšeniu jej estetického vzhľadu a hodnoty.

 

Investovanie do automatického závlahového systému vo Vašej záhrade určite stojí za zváženie. Automatický závlahový systém Vám pomôže udržať zdravé a krásne prostredie okolo Vášho domu, a je to najefektívnejší spôsob ako zabezpečiť aby Vaša záhrada dostala vlahu, ktorú potrebuje, bez premočenia, či nedostatočného zavlaženia.

 

Investícia do automatického závlahového systému je jednou z najlepších, ktorú môžete pre Váš domov urobiť. Systém sa neskladá iba z postrekovačov, ale aj z radu ďalších položiek inštalačného materiálu. Návrh systému a jeho inštalácia sú rozhodujúcimi faktormi, ktoré majú vplyv na kvalitu a správne fungovanie systému.

Rain Bird

Renomovaný profesionálny zavlažovací systém sa od tých menej kvalitných a takzvaných hobby systémov odlišuje kvalitou, výkonnosťou, spoľahlivosťou všetkých komponentov a ucelenosťou výrobného programu. Spoločnopsť Rain Bird vznikla pred viac ako sedemdesiatimi rokmi a v súčastnosti je najväčším svetovým výrobcom závlahovej techniky. Vyvíja a vyrába kompletný rad výrobkov, čo je zárukou, že všetky prvky systému budú spolu optimálne spolupracovať. Kvalita výrobkov a celého výrobného procesu je trvalo kontrolovaná mnohými testovacími procedúrami. Dosiahnuté výsledky boli opakovane ohodnotené udelením certifikátu vysokej kvality ISO 9002. Na väčšinu výrobkov je poskytovaná trojročná záruka. Rain Bird je vedúcim výrobcom zavlažovacích zariadení, ktoré šetria vodu a je obhajcom programu "Intelligent Use of Water".

 

Princím automatického závlahového systému 

Základ automatického závlahového systému tvorí systém potrubia 25 až 30 cm pod úrovňou terénu a výsuvné postrekovače, ktoré môžu byť rotačné alebo rozprašovacie. Rozprašovacie postrekovače sú ideálnou voľbou pre zavlažovanie malých, členitých a komplikovane tvarovaných plôch ale aj kvetinových záhonov. Rotačné postrekovače sú vhodné na väčšie trávne plochy. K vysunutiu oboch typov (s výnimkou veľkých rotačných postrekovačov) dochádza tlakom vody po otvorení elektromagnetického ventilu. Po skončení závlievky sa postrekovače opäť zasunú do púzdier. Každý automatický zavlažovací systém je rozdelený do niekoľkých sekcií, ktoré sú spúšťané samostatne a nezávisle na ostatných sekciách. Systém je členený s ohľadom na kapacitu zdroja vody, ktorá je takmer vždy výrazne nižšia ako celková spotreba všetkých inštalovaných postrekovačov a nie je tedamožné ich všetky spúšťať naraz. Ďalším dôvodom sú výrazne rozdielne parametre jednotlivých typov postrekovačov najmä intenzita s akou dodávajú vodu na zavlažovanú plochu. Tento parameter sa nazýva zrážková výška. Rozprašovacie postrekovače majú intenzitu medzi 40-50 mm za hodinu a preto ich nemožno inštalovať do jednej sekcie s rotačnými lúčovými tryskami, ktoré majú intenzitu len okolo 10-12 mm za hodinu. Ďalším dôvodom je členenie sekcie podľa rôzneho charakteru zavlažovanej plochy, podľa oslnenia či naopak úrovne zatienenia aj pre rôzne typy výsadieb. Vďaka takémuto členeniu je možné prispôsobiť dĺžku zavlažovania konktérnym podmienkam.

 

Srdcom celého systému je ovládacia jednotka. Ovládacia jednotka ovláda celý systém automatickej závlahy pomocou elektromagnetických ventilov, ktoré sú umiestnené v podzemných plastových šachtách s odnímateľným vekom a otvárajú i zatvárajú jednotlivé sekcie závlahového systému. Ovládacie jednotky sú väčšinou pripojené na 230V. Zabudovaný transformátor dodáva elektroventilom prevádzkové napätie 24V AC. K dispozícii je tiež celý rad ovládacích jednotiek s batériovým napájaním, ktoré sú vynikajúcou alternatívou v miestach, kde nie je k dispozícii elektrická energia alebo je zriadenie prívodu elektrickej energie príliš nákladné. Ľahko tak možno ovládať zavlažovanie napríklad na strešných záhradách alebo v trávnikoch kruhových objazdov.

Pri automatickom závlahovom systéme sa netreba obávať ani zbytočného prelievania v prípade zrážok. O vypnutie automatického systému sa za Vás postará čidlo zrážok, ktoré spolupracuje s ovládacou jednotkou systému a v prípade prirodzených zrážok naprogramované závlahové cykly pozastaví. Po dosiahnutí limitnej hodnoty automatický režím zavlažovania úplne preruší a blokuje činnosť ovládacej jednotky. Väčšina snímačov po odparení vody zo zberného priestoru snímača automaticky nastavené programy opäť aktivuje. Niektoré z ovládacích jednotiek majú navyše zabudovanú funkciu Rain Delay, kde je možné definovať dĺžku časového intervalu, po ktorú závlahová jednotka programy nespustí - a to bez ohľadu na stav čidla zrážok. Väčšina ovládacích jednotiek vyšších radov umožňuje vplyv čidla zrážok na jednotke jednoducho vypnúť. Niektoré typy jednotiek potom umožňujú činnosť snímača priradiť ku konkrétnym sekciám a eliminovať tak vplyv snímača pre sekcie určené na zavlažovanie v interiéri, v skleníkoch alebo na zastrešených terasách a iných miestach, kde je vplyv prirodzených zrážok znížený alebo vylúčený. Citlivosť snímačov zrážok je nasviteľná rovnako tak ako rýchlosť odparovania vody zo zbernej nádobky snímača. Niektoré typy čidiel blokujú činnosť zavlažovacieho systému aj v prípade neočakávaného poklesu vonkajšej teploty pod nastavenú hranicu.

 

Mikrozávlaha

Zatiaľ čo pre trávnik je vhodný klasický závlahový systém pre kríky a rôzne výsadby sa používa mikrozávlahový systém. Je to systém špeciálnych závlahových prvkov, ktoré môžu byť ukryté pod mulčovacou vrstvou alebo v záhone. Mikrozávlaha dodáva presné množstvo vody priamo ku koreňom rastlín. Pomalá a presná infiltrácia vody do koreňovej zóny podporuje optimálny rozsah vlhkosti v pôde a udržuje rastliny na vrchole rastu. Možnosť úbytku vody vyparovaním alebo odtokom je eliminovaná privádzaním vody priamo ku koreňom. Vaše rastliny dostávajú vodu, ktorú potrebujú. Prvky mikrozávlahy sa používajú pri zavlažovaní kríkov, malých stromčekov, živých plotov a podobne.

Výhody automatického systému

 

  • spoľahlivé riešenie šetriace Váš čas aj peniaze
  • akonáhle je systém nainštalovaný a spustený, je o vašú záhradu postarané aj počas Vašej neprítomnosti.
  • systém býva nasadený väčšinou v nočných hodinách, keď je strata vody minimálna a závlaha je pre rastliny fyziologicky najvhodnejšia
  • pravidelné zavlažovanie má vplyv na to, že Váš trávnik bude rovnomerne zelený a rastliny zdravšie
  • systém dávkuje vodu iba tam, kam je to potrebné a len v potrebnom množstve, čím dosiahnete maximálne úspory vody ale aj peňazí
  • presným a správnym návrhom sa Vám náklady za automatický zavlažovací systém rýchlo vrátia späť 

POBOČKA NITRA
BARCA s.r.o.
Dlhá 118
94901 Nitra

+421 0915 770 062
barcanitra@barcanitra.sk

POBOČKA ZLATÉ MORAVCE
ZRUŠENÁ

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x