barca.sk

Facebook Garden Concept Facebook Barca Nitra Instagram Instagram Barca Nitra
Košík (0) Suma: 0,00 €
Zásielkovňa
Poštovné zdarma

Typy jazier

Je mnoho druhov, typov a veľkostí jazier. Každé z nich má svoje jedinečné vlastnosti. Pred tým ako začnete jazero budovať, je dôležité aby ste si vybrali o aký druh jazera máte záujem. Existujú rôzne druhy jazier z ktorých si môžete vybrať. Môžete si vybrať napríklad z týchto druhov:

 - bio jazero

- rybník

- koi jazierko

- mini jazierko

- zrkadlové jazierko

- prírodné jazero

- okrasné jazero

- kúpacie jazero

- divoké jazero

Koi jazero

Ak hovoríme o koi jazierku, je to o jazierku s koi kaprami, národná ryba Japonska. Koi kapor je špeciálny domestikovaný druh kapra obyčajného.  Sú to už na podhľad veľmi krásne ryby. Koi potrebujú dobre udržiavané jazero na zabezpečenie zdravia týchto vzácnych rýb. Technika použitá v koi jazerách, musí byť pravidelne kontrolovaná a dobre udržiavaná.

Mini jazierko

Mini jazierko je malé prenosné jazierko. Mini jazierko je vhodné pre malé záhrady, terasy a balkóny. Ak máte viac priestoru, môžete dať viacej mini jazierok vedľa seba, napríklad v rôznych farbách.

Prírodný rybník

 

V prírodnom rybníku sa o všetko stará príroda. V jazere je mnoho rastlín a voda priťahuje veľa živočíchov, žaby, mloky a hmyz. V prírodnom jazere nie je žiadne čerpadlo, filter, žiadna chémie a v najlepšom prípade ani hydroizolácia na dne. Správne množstvo a rôznorodosť vodných rastlín  ovplyvňujú obsah kyslíka vo vode, jeho zabezpečením z rias.

Chovný rybník

Chovný rybník je jazero určené len na chov rýb. Dôsledkom nemožnosti vysadenia žiadnych vodných rastlín, je potrebné vynaložiť viac úsilia na to aby voda ostala čistá a zdravá.

Kúpacie jazero

Chcete mať krásne jazero ..., avšak Vaše deti si chcú dobre zaplávať v bazéne na záhrade. Ideálne riešenie bude krásne kúpacie jazero, z ktorého každý môže získať veľkú radosť.

Ak ste sa rozhodli aké jazero idete postaviť, správne určenie jeho veľkosti a miesta v záhrade bude ďalší krok. Venujte zvláštnu pozornosť pozícii vo vzťahu k iným budovám, výsadbe čo sa týka tieňov a pokračujúci rast koreňov.

Mali by ste zvážiť aký tvar jazera najlepšie pasuje k domu a záhrade...

 

Chovný rybník

Chovný rybník je jazero určené len na chov rýb. Dôslednom nemožnosti vysadenia žiadnych vodných rastlín, je potrebné vynaložiť viac úsilia na to aby voda ostala čistá a zdravá. Z tohto dôvodu je potrebný rozsiahly systém filtrov. Voda v jazere je okysličovaná vodnými rastlinami. Keďže v chovnom rybníku rastliny vysadené nie sú je potrebné vzduchové čerpadlo na vykonanie tejto úlohy. Bez vzduchového čerpadla by vo vode v jazere nebolo dostatok kyslíka, čo by malo za následok dusenie rýb.

Budovanie chovného rybníka

Jazero by malo byť aspoň 80 cm hlboké, aby ryby mohli bezpečne prezimovať. Vodná hladina by v zime nemala zamrznúť. Pomôcť tomu môže vzduchové čerpadlo alebo ohrievač vody. V zásade v jazere môžu byť všetky ryby. Prosím venujte pozornosť veľkosti rýb a rybníka, kombinácii rôznych druhov rýb v jednom rybníku, a špecifickým životným podmienkam jednotlivých rýb. Množstvo rýb v jazere závisí od mnoho faktorov. Príliš veľa rýb v jazere povedie k narušeniu biologickej rovnováhy v jazere. Ryby by produkovali viac odpadového materiálu ako sú filtračné baktérie schopné spotrebovať. Dôsledok by bol, že jazero bude zarastené plávajúcimi riasami a bude kalné. Je veľká šanca ochorenia rýb. V jazere kde je nainštalovaný filter a/alebo UV-C lampa môže byť až o 25% viac rýb ako v jazere bez takýchto zariadení.

Údržba rybníka

Pre rybník sú dominantné ryby, to znamená že by jazero za chvíľu bolo plné odpadového materiálu. Z tohto dôvodu je potrebný vysokovýkonný filter, ktorý by mal byť pravidelne kontrolovaný a udržiavaný, tak isto ako čerpadlo. Tiež dno jazera by malo byť zbavené kalu aspoň raz za rok. Na tento účel môžete použiť Bio-oxidátor. Tak isto aj ryby potrebujú Vašu pozornosť. Musia byť pravidelne kŕmené a v prípade ochorenia musia byť podávané lieky. Ak nejaká ryba ochorie, musí byť oddelená od ostatných, pokiaľ sú lieky podávané do vody.

Koi jazierko, budovanie perfektného hobby

Ak hovoríme o koi jazierku, je to o jazierku s koi kaporami, národná ryba Japonska. Koi kapor je špeciálny domestikovaný druh kapra obyčajného.  Sú to už na podhľad veľmi krásne ryby. Koi potrebujú dobre udržiavané jazero na zabezpečenie zdravia týchto vzácnych rýb. Technika použitá v koi jazerách, musí byť pravidelne kontrolovaná a dobre udržiavaná.

Koi jazierko spravte dostatočne hlboké

Hĺbka koi jazierka by mala byť aspoň 150 cm. Je to nutné aby sa zabránilo veľkému kolísaniu teploty vody v zimnom období a ryby mohli prezimovať. To je dôvod prečo je koi jazierko hlbšie ako okrasné jazierko. V najhlbšej časti jazera by nemali byť vysadené žiadne vodné rastliny. Koi kapre sú bylinožravce. Skonzumovali by všetky rastliny v jazere. Výnimkou sú rastliny v plávajúcich košoch. Keďže vodné rastliny v koi jazierku nemôžu čistiť vodu, je potrebný filter. Ak je to potrebné,  v kombinácii s oddelenými regeneračnými zónami. Často pridávané zariadenia sú ohrev vody v jazere a UV-C lampa.

Koi kapre môžu narásť do dĺžky 70- 80 cm. To je dôvod prečo by mal byť koi rybník dostatočne veľký. V princípe je to, tak že na 1000 l vody  1 koi kapor. V závislosti od veľkosti rybníka a použitých materiálov, sa môžu investície výrazne zvýšiť. Mali by ste to mať na pamäti ak chcete stavať koi rybník. Avšak, ak chcete mať jazierko ako hobby, koi jazierko je ideálnou voľbou.

 

 

Budovanie koi rybníka

Ak chcete vytvoriť koi rybník musíte zvážiť finančnú náročnosť, vyhovujúce prostredie pre ryby a svoje pohodlie. Dôkladné plánovanie vopred je veľmi dôležité. Vo vypracovaní tohto plánovania by ste mali zvážiť nasledovné položky:

  • pozícia /poloha/ koi jazierka
  • tvar jazierka
  • hĺbka /min. 150 cm/
  • veľkosť rybníka /počet rýb/
  • filtračný systém /miesto, veľkosť, nastavenie/
  • čerpadlá
  • vstup a výstup čerpadla
  • umiestnenie skimmra

Koi sú pre vodu v jazierku veľkou záťažou. Preto filter a čerpadlo sú dôležité aby voda v jazere bola udržateľná v dostatočnej kvalite a čistote. Ďalšia možnosť je prirodzená filtrácia v koi jazierku. V takomto systéme by boli rastliny oddelené od koi, aby nemohli byť zožraté rybami. Tak zvaný halophytes filter /označovaný aj ako rastlinný alebo bahenný filter/ je spojený s koi jazierkom a čistí vodu pôsobením rastlín a filtračného substrátu. Napriek tomu je vhodné nainštalovať ďalší filtračný systém. Spodný kal je znečisťuje vodu a negatívne ovplyvňuje zdravie rýb.

V koi jazierku môže byť použitá spodná výpusť. Je to istý druh odtoku, napojený na kanalizáciu, ktorý slúži na odstránenie  a odvedenie nečistôt z dna jazera. Výpusť musí byť nainštalovaná už pri pokládke hydroizolácie, v najhlbšom mieste jazera. Špeciálne pre veľké jazerá sa takáto vpusť používa na vypúšťanie odpadového materiálu z jazera.

Údržba koi rybníka

Údržba koi rybníka sa nijak nelíši od údržby klasického jazierka. Na jeseň je potrebné odstrániť z jazera nafúkané lístie. Tým zabránime rozkladu listov na dne jazera. Organický materiál na dne jazera by zvyšoval riziko, že jazero okyslí. To znamená nevyhovujúce prostredie pre koi. Okrem toho by to spôsobilo vznik rias v jazere. To najlepšie čo môžete spraviť, je pravidelné odstraňovanie popadaného lístia z jazera pomocou sieťky. To isté platí pre rozkladajúce sa lístie a kal na dne jazera. Pohodlnejší je jazierkový vysávač. Nie je dobré vysať celý objem jazera, stačí sa snažiť vyčistiť dno jazera.

Ozón v rybníku

Ozón znie povedome väčšine ľudí. Buď v dôsledku ozónovej vrstvy, alebo zápachu, ktorý sa uvoľní pri tlačení z niektorých tlačiarní. Avšak, mnoho ľudí nevie, že ozón možno použiť aj veľmi dobre k čisteniu vody. Ozón bol roky používaný na dezinfekciu pitnej vody ako náhrada chlóru. Tiež v bazénoch je ozón stále viac a viac používaný, pretože chlór môže spôsobiť podráždenie kože a priedušiek. V niekoľkých posledných rokoch sa ozón stále viac a viac používa v liahňach, zoologických záhradách a koi jazierkach. Použitie ozónu je veľmi dobrý doplnok k Vášmu súčasnému filtračného systému. Ozónové zariadenie nikdy nebude mať kapacitu primárneho filtra, z tohto dôvodu je nutné použitie biologického filtra.

 

Čo je ozón

Ozón sa skladá z troch atómov kyslíka (O3),  a je vyrobený z kyslíka. Kyslík sa skladá z dvoch atómov kyslíka (O2). Konverzia kyslíka na ozón môže byť spravená dvoma spôsobmi, a to vplyvom ultrafialového svetla UV-C s nízkou vlnovou dĺžkou, alebo pomocou vysokého napätia. Posledná možnosť je najpoužívanejšou metódou, pretože maximálna koncentrácia ozónu, ktorá môže byť dosiahnutá, ako pri použití UV žiarenia, a okrem toho tiež spotreba energie spotrebovanej na vyrobenie jedného gramu ozónu je oveľa nižšia. Ozón je pomerne nestabilný a snaží sa zbaviť jedného atómu aby sa vrátil k normálnemu kyslíku.

Ozón v koi jazierkach

Ozón sa používa na odstránenie látok z vody, ktoré možno z nej len ťažko odstrániť. Napríklad farbivá, dusitany, reziduá z liečiv a feromóny. Bude však tiež zabíjať baktérie, parazity a vírusy, a bude to oveľa účinnejšie než UV-C lampou. Je to len reakcia s látkami, parazitmi, baktériami, atď. ktoré prichádzajú do reakčnej nádoby. Dôvod prečo dobré baktérie obsiahnuté vo Vašom filtri nebudú zničené. Po účinku ozónu ostane iba čistý kyslík a filter si bude robiť svoju prácu. Použitím ozónu znížime tlak parazitov a baktérií a tým aj pravdepodobnosť ochorení. Prosím majte na pamäti, že ozónové zariadenie nikdy nemôže byť filtračné zariadenie len samé o sebe. vždy je nutný správny biologický filter. Použitie ozónu je len správne rozšírenie existujúcej kapacity filtra.

Pozor! Pri nesprávnom použití, ozón bude nebezpečný (a to pre Vás aj pre Vaše ryby), a preto vyhľadajte odbornú pomoc ak sa chystáte zaobstarať si ozónové zariadenie.

Mini jazierko

Mini jazierko je malé prenosné jazierko. Mini jazierko je vhodné pre malé záhrady, terasy a balkóny. Ak máte viac priestoru, môžete dať viacej mini jazierok vedľa seba, napríklad v rôznych farbách. To vytvára príjemnú atmosféru. Malá vodná záhrada je upokojujúca, pekná na pohľad a tiež bezpečné pre deti. Mini jazierka, rastlinné dekorácie alebo malé jazierka, napríklad 1m x 1m do interiéru alebo na Vašu terasu sú v dnešnej dobe pripravené na použitie. Bez veľkých investícií peňazí, času a problémov si môžete urobiť celkom jednoducho krásne mini jazierko sami.

Vodné rastliny v mini jazierku

Pre mini jazierko je vhodná väčšina druhov vodných rastlín. Avšak mali by ste si vyberať z variantov, ktoré ostávajú malé. Môžete si vybrať farebné mini jazierko s kvitnúcimi rastlinami. Aj mini jazierko len so zelenými plávajúcimi rastlina je tiež veľmi pekné. Uistite sa, že nie viac ako 1/3 vodnej plochy je pokrytá rastlinami. Potom tam bude dostatok svetla a kyslíka v jazierku.

Ak je čím ďalej chladnejšie vonku, a väčšina rastlín už odkvitla, dajte mini jazierko do vnútra. Samozrejme si môžete dať doňho krásnu interiérovú rastlinu. Ako náhle sa opäť na jar oteplí, môžete ho premeniť na krásne mini jazierko.

Údržba mini jazierka

Pravidelne pridávajte vodu do mini jazierka, najmä v lete sa voda môže vyparovať rýchlejšie. Rast rastlín udržíte pod kontrolou rezom a pravidelnou prebierkou. Týmto spôsobom budú rastliny dobre rásť a pomôže to aj kvalite vody. Použite špeciálny substrát na dno, čím získate dlhodobo čistú vodu a zdravé rastliny. Zabráňte tvorbe rias a udržte malé rastliny zdravé pomocou prostriedkov na zlepšenie kvality vody.

Skoro na jar by ste mini jazierko mali podrobiť veľkému upratovaniu.  Úplne ho vyprázdnite, vyčistite všetok substrát, vyčistite dno od organického materiálu  a naplňte ho čistou vodou. Na jeseň opakujte podobný postup.

Kúpacie jazero

Chcete mať krásne jazero ..., avšak Vaše deti si chcú dobre zaplávať v bazéne na záhrade. Ideálne riešenie bude krásne kúpacie jazero, z ktorého každý môže získať veľkú radosť.

Kúpacie jazero vyzerá ako klasické jazero a je vo Vašej záhrade vytvorené čo najprirodzenejšie. Atraktivita kúpacích jazier pochádza najmä z ich prírodného vzhľadu a relatívne nízkej ceny. Často "rastlinné jazero" býva hneď vedľa kúpacieho jazera, ktoré zabezpečuje filtráciu vody v jazere. Ak sa jazero využíva pravidelne, voda musí byť tiež filtrovaná. Na dne by nemalo byť veľa nečistôt a kalu, pretože je zabezpečené prúdenie vody v jazere. Ohrev vody v jazere môže byť nutný v krajinách, kde je chladné podnebie, pretože voda tam môže ostať chladná aj v lete.

Budovanie kúpacieho jazera

V kúpacom jazere by mala byť hĺbka v rozmedzí od 125 cm do 175cm, v ktorej môžete plávať bez toho aby ste sa dotýkali dna. Je múdre vytvoriť ďalší priestor kde je hĺbka od 20 do 35 cm, určený pre rastliny produkujúce kyslík. Budú výrazne prispievať k dobre kvalite vody v kúpacom jazere.

Kúpacie jazero sa väčšinou skladá z dvoch častí, ktoré môžu byť od seba navzájom oddelené:

Kúpacie /plavecká/ časť

Filtračná časť /biologická alebo mechanická/

Biologická filtrácia kúpacieho jazera, sa realizuje pomocou vodných rastlín, ktoré sú vysadené v štrku alebo filtračnom substráte. Rastliny sú vysadené v substráte kde je priaznivé prostredie pre užitočné baktérie, ktoré pomáhajú pri prirodzenom čistení vody. Filtračný substrát alebo lávový kameň slúži na zachytenie organických nečistôt vo vode. Vodné rastliny vysadené vo filtračnej časti, poskytujú prirodzený vzhľad kúpaciemu jazeru.

Najjednoduchšie kúpacie jazero je, vykopať pomerne hlbokú jamu so šikmými stenami, ktorá sa prekryje jazierkovou fóliou. Ak bude jazero v lete intenzívne využívané viacerými ľuďmi naraz, oveníte funkčnosť filtračného zariadenia. Štandardné filtračné zariadenie býva väčšinou nainštalované mimo jazera.

Údržba kúpacieho jazera

Na jeseň musia byť z jazera odstránené zvyšky odumretých rastlín a nafúkané lístie. Tým sa zabráni ich rozkladu a usadaniu na dne. Usadený organický materiál na dne jazera zvýši šancu okyslenia jazera, riziko problému s riasami a zlý rast rastlín.

To najlepšie čo môžete urobiť je vyzbierať všetky popadané listy z jazera. Najlepší spôsob je urobiť to so sieťkou. To isté platí pre rozkladajúce sa lístie alebo kal na dne. Pohodlnejší je jazierkový vysávač. Nie je dobré vysať celý objem jazera, stačí sa snažiť vyčistiť dno jazera.

Prírodný rybík

Prírodný rybník má na starosti príroda. Je bohatý na vodné rastliny, ktoré priťahujú mnoho živočíchov, ako napríklad žaby, mloky a hmyz. V prírodnom jazere nie je žiadne čerpadlo, filter, nepoužíva sa chémia na udržanie čistej vody, a tak isto nie je použitá žiadna fólia ako hydroizolácia. Správne množstvo a rôznorodosť vodných rastlín zabezpečí vysoký obsah kyslíka vo vode, a tým eliminuje rast rias. Prírodné jazero vyzerá, tak ako jazero ktoré sa nachádza v parku alebo v lese, prírodne vysadené vodnými rastlinami, a veľkým výskytom živočíchov. Vďaka veľkému množstvu rastlín je prírodný rybník prepojený so zvyškom záhrady. Breh jazera postupne prechádza z močiarnej časti do časti s plytkou vodou. Tvar prírodného jazera je nepravidelný. Vďaka tomuto a prírodne rastúcich rastlín sa vyformujú úkryty pre drobné živočíchy.

Budovanie prírodného jazera

Pre vybudovanie prírodného jazera, je potrebné zvoliť vhodné miesto aby rastliny mohli voľne rásť. Vhodné je aby na miesto aspoň čiastočne svietilo slnko. Ak máte záujem v jazere chovať aj ryby, musí byť hlboké minimálne 80 cm. Je potrebné v hlbokej zóne vysadiť dostatočné množstvo submerzných rastlín (rastliny produkujúce kyslík). Dajú sa ľahko vysadiť, napríklad v košíkoch pre rastliny naplnené substrátom pre vodné rastliny. Rastliny vysadené po okraji jazera, tienia vodu a pritom krásne kvitnú. Prírodný rybník bude celý posiaty kvetmi. Na vysadenie brehov jazera je vhodná aj rohož na vysadenie. Pobrežné rastliny sa do nej jednoducho vysadia aj v strmých brehoch. Rohož môže byť jednoducho pripevnená o breh jazera. Rastliny môžu byť vysadené aj v plávajúcich ostrovoch tam kde je jazero príliš hlboké.

Čerpadlo narušuje život v jazere. Ak napriek tomu túžite po vodopáde alebo fontáne, je vhodné čerpadlo umiestniť čo najbližšie k takémuto vodnému prvku aby nemusela by voda čerpaná z celého rybníka. Vysadiť ryby do jazera odporúčame len ak je voda čistá. Golden orfes sú najčistejšie ryby, a na druhej strane kapre sú bahenné ryby.

Údržba prírodného jazera

Rybník vysadený len rastlinami bez rýb, nie je náročný na údržbu. Nutné je len ostrihať rastliny a spraviť prebierku rastlín. Žiadny filtračný systém ani iné zariadenia nie sú použité.

Najlepšia doma na údržbu jazera je koniec augusta začiatok septembra. V tejto dobe sa rybník stihne ešte riadne obnoviť pred zimou. Tiež žaby a mloky budú vyrušené čo najmenej.

POBOČKA NITRA
BARCA s.r.o.
Dlhá 118
94901 Nitra

+421 0915 770 062
barcanitra@barcanitra.sk

POBOČKA ZLATÉ MORAVCE
BARCA s.r.o.
Námestie A.Hlinku 4
953 01 Zlaté Moravce

+421 915 770 061
gardenconcept@gardenconcept.sk

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x