barca.sk

Facebook Garden Concept Facebook Barca Nitra Instagram Instagram Barca Nitra
Košík (0) Suma: 0,00 €
Zásielkovňa
Poštovné zdarma

Tvar jazera

Aký tvar jazera ste si nakoniec vybrali? Chcete úzke pravouhlé jazero? Okrúhle? Alebo skôr prirodzene tvarované jazero? Je to otázka vkusu. Okrem toho, pre väčšinu jazier, tvar nie je dôležitý. Až na koi jazerá. Pre takéto jazero je tvar veľmi dôležitý. Prúdenie vody v koi jazere by malo byť také aby nečistoty boli hnané do skimmera alebo dnovej vpuste.

Tvar jazera často závisí od dostupného miesta v záhrade a prostredia v ktorom bude vybudované. V malej záhrade je väčšinou malé jazierko, a nechá sa miesto aj na údržbu takého jazera. Do veľkej záhrady malé jazierko nie je moc vhodné, veľké jazero bude lepšie.

Tiež voľba stavebných materiálov čiastočne určuje tvar jazera. Ak sa rozhodnete pre jazierkovú fóliu, v podstate je jedno aký tvar si vyberiete. V takom prípade treba počítať, že ak vzniknú záhyby, bude sa tam ukladať veľa nečistôt, čo môže mať vplyv na kvalitu vody. Pri výbere tvaru jazera, treba počítať s prúdením vody v jazere. Je vhodné aby bola možná určitá cirkulácia. Ak nie, nečistoty sa budú hromadiť v mŕtvych zónach a budú ovplyvňovať čistotu a kvalitu vody celého jazera.

Hranaté jazero

Navrhovaný tvar jazera sa vždy odvíja od vkusu majiteľa. Ale aj s dizajnom ostávajúcej časti záhrady. Môžete zvoliť ostré tvary jazera ako pokračovanie Vašej obývacej izby. Takéto jazero vždy bude stredobodom Vašej záhrady.

Vodné rastliny v hranatom jazere

Pravdepodobne budete chcieť vodné rastliny vo Vašom formálnom jazere. V zásade všetky vodné rastliny sú vhodné do takéhoto jazera. Najlepšie je rozhodnúť sa pre mnoho podobných druhov vodných rastlín. To poskytuje čistý pohľad na jazero a bude zdôrazňovať formálnu podobu jazera.

Koi jazero je väčšinou hranaté jazero.  Táto forma je najvhodnejšia pre udržanie koi kaprov, tým skôr, že vzhľadom k hranatým tvarom  môže byť hneď hlboká zón pri kraji.

Veľké jazero

Veľké jazero má mnoho výhod. Vo veľkých jazerách, ktoré majú objem niekoľko tisíc litrov a je zabezpečená biologická rovnováha je väčšia stabilita celého biotopu. Najmä väčšia hĺbka od 100 cm do 150 cm je najviac priaznivá. Čím väčšie jazero je, tým viac rýb v ňom môže byť. Vo veľkom jazere s rybami je nutné aby bolo nainštalované výkonné filtračné zariadenie s veľkou kapacitou. Vo veľkom jazere s normálnou osádkou rýb sa dá voda ľahko udržať čistá len za pomoci vysadenia dostatočného množstva vodných rastlín.

Vodné rastliny vo veľkom jazere

Pri výbere vodných rastlín pre veľké jazero, sa nemusíte báť že by narástli moc veľké. Tiež nezáleží na tom či určité druhy rastlín nerastú príliš rýchlo a tým budú zarastať iné. Vodné rastliny vo veľkom rybníku majú vždy priestor pre rast.

Filtrácia veľkých jazier

Pre veľké jazero je potrebný filtračný systém s dostatočnou kapacitou. Pre tento účel boli vyvinuté špeciálne filtre. 

 

Okrúhle jazero

Okrúhle jazero je pekné ak je v záhrade prítomný ešte nejaký iný okrúhly prvok. Okrúhle jazero z jazierkovej fólie je náročné postaviť. Spraviť debnenie pre betónové jazierko tiež nie je jednoduché. Úprava brehu okrúhleho jazera tiež vyžaduje trochu viac kreativity.

Malé jazierko

Ak chcete vytvoriť vodnú záhradu v malej záhrade, na terase ale balkóne, malé jazierko je dobrý nápad. Každé jazero, aj malé, pôsobí upokojujúco a pekné na pohľad. Je dobré ak sa malé jazierko z časti naplní štrkom  a substrátom pre vodné rastliny, aby bolo vytvorené prostredie pre osídlenie užitočných baktérií.

Vodné rastliny v malom jazierku

Ak vyberáte vodné rastliny pre malé jazierko, mali by ste sa rozhodnúť pre rastliny, ktoré nie sú moc veľké, nerastú rýchlo  a nezatienia ostatné rastliny. Z toho dôsledku je výber vodných rastlín obmedzený v porovnaní s vodnými rastlinami pre väčšie jazerá. V malom jazierku môžete veľmi dobre pestovať Pistia Stratiotes. Ale taktiež vysoké rastliny ako napríklad Japanese pipewort.

Ak má jazero hĺbku cca. 25cm môžete vysadiť bahenné rastliny a plávajúce rastliny, ktoré zostanú malé. Ak je hĺbka jazierka okolo 50 cm môžete vysadiť do substrátu pre vodné rastliny, rastliny produkujúce kyslík, čo bude mať pre kvalitu vody enormný význam. Týmto spôsobom môžete predísť tvorbe rias do značnej miery. Ak chcete mať v jazierku aj ryby, rastliny produkujúce kyslík sú veľmi dôležité. V každom prípade, väčšie jazierko je ľahšie udržateľné čisté a bez rias ako malé. Čím väčší objem vody tým sa rýchlejšie začne formovať rovnováha v jazere.

Ryby v malom jazierku

Je možné mať v jazere ryby,  len je potrebné dodržať pár bodov:

  • Ak je predpoklad zamrznutia jazera v zime, ryby v ňom neprežijú. Minimálna hĺbka je 80cm. V zimných mesiacoch môže byť nápomocný ohrievač vody.
  • Aj v letnom období, keď teplota vody rýchlo stúpne, a obsah kyslíka vo vode sa zníži je potrebné vzduchovým čerpadlo vodu okysličovať.
  • Pravidelne pridať vodu do jazera, najmä v lete sa môže rýchlo vypariť.

Vhodné ryby pre malé jazierko sú malé druhy rýb, ako napríklad zlaté rybyčky...

Filtrácia malého jazierka

Je vyvinutý špeciálny filter pre malé jazierka. Filter takmer neviditeľne pláva na hladine jazera a cez vrchnú stranu priteká do neho voda. Filtračný proces je účinný vďaka efektivite filtračnej peny a vodotesnej UV-C lampe. Filter je vybavený výkonným čerpadlom. Toto čerpadlo zabezpečuje nie len čistú vodu ale ju aj okysličuje. Pre tento filter je potrebná hĺbka jazera aspoň 35 cm.

Štvorcové jazierko

Jeden z najjednoduchších a najobľúbenejších tvarov jazera je štvorcové. Je to tvar, ktorý sa nehodí do každej záhrady. Pokiaľ máte prírodne tvarovanú záhradu radšej by ste si mali zvoliť iný tvar. Štvorcové jazero často nájdete v ostro tvarovanej záhrade. Štvorcové jazero môže byť ľahko postavené. Hneď od okraja môže ísť jazero do hĺbky. To je dôvod prečo je tento tvar často využívaný, ak máte malý priestor, ale chcete hlboké jazero. Napríklad s ohľadom na ryby ktoré chcete mať.

Nevýhoda štvorcového jazera je, že v rohoch sa usadzujú nečistoty. Toto zhromažďovanie nečistôt nie je prospešné pre ryby. Môže sa tvoriť vysoký obsah dusitanov a amoniaku. Tento problém možno vyriešiť napríklad umiestnením plávajúcich košov pre rastliny do rohov jazera. 

POBOČKA NITRA
BARCA s.r.o.
Dlhá 118
94901 Nitra

+421 0915 770 062
barcanitra@barcanitra.sk

POBOČKA ZLATÉ MORAVCE
BARCA s.r.o.
Námestie A.Hlinku 4
953 01 Zlaté Moravce

+421 915 770 061
gardenconcept@gardenconcept.sk

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x