barca.sk

Facebook Garden Concept Facebook Barca Nitra Instagram Instagram Barca Nitra
Košík (0) Suma: 0,00 €
Zásielkovňa
Poštovné zdarma

Stavba jazera

Jazero naozaj robí atmosféru vo Vašej záhrade. Ak si chcete vybudovať jazero mali by ste zvážiť určité veci, vrátane druhu jazera, miesto kde by malo jazero stáť, a vložené investície.

Druhy jazier

Je veľmi veľa druhov alebo typov jazier. Chcete ryby v jazere alebo nie. Možno budete chcieť len rastliny. Viete, že ak chcete koi jazero nemôžete mať rastliny v jazere? Koi by ich všetky požrali. Tu je zoznam najznámejších druhov jazier:

 • biologické jazero
 • koi jazero
 • mini jazierko
 • prírodné jazero
 • jazero len s rastlinami
 • okrasné jazero
 • zrkadlové jazero
 • terasové jazero
 • záhradné jazero
 • chovný rybník
 • kúpacie jazero

Umiestnenie jazera

Stavba jazera vždy začína na papieri alebo vo Vašom PC. Môžete si vytvoriť plán Vašej záhrady na ktorý potom budete prekrývať s plánom jazera, s rôznymi tvarmi a veľkosťami. Samozrejme môžete to robiť tiež vo Vašom počítači. Návrh a rozmery jazera by mali byť v súlade so zostávajúcou časťou záhrady. Logicky to bude robiť celok. Ak chcete zdôrazniť charakter záhrady a jazera.

Ak si myslíte, že ste našli ten správny tvar, môžete si daný návrh vyznačiť s kolíkmi vo Vašej záhrade. Takto zistíte aj striedanie svetla a tieňa v záhrade. Vodné rastliny vyžadujú veľa slnečného svetla, najmenej 6 hodín denne. Tak preferujte miesto s časťou na slnku a nie príliš v tieni. Tiež sa pozrite či miesto vidíte z Vášho domu.

Mali by ste tiež pamätať na potrebné privedenie el. energie k jazeru, na pripojenie vybavenia jazera a osvetlenia. Tiež skontrolujte či pod záhradu neprechádzajú nejaké inžinierske siete. Napríklad kanalizácia atď.

Profil a rozmery Vášho jazera

Profil jazera rozhodne ako budú rastliny vyzerať neskôr nad hladinou. Preto štruktúra pod vodnou hladinou by mala obsahovať  vyznačené plochy v rôznych hĺbkach, kde vybrané rastliny by mali najlepšie prostredie pre rast. Plastové jazierka majú predformované plochy v rôznych hĺbkach pre vodné rastliny.

Ryby potrebujú priestor a hlboké zóny na prezimovanie, keď zamrzne vodná hladina. Čím väčší objem vody tým sa ľahšie vytvorí rovnováha v jazere. Jazerá, ktoré majú plochu v rozmedzí od 3 do 30 m2 by mali mať hĺbku aspoň 70 cm. V prípade, že veľkosť sa pohybuje medzi 25 a 120 m2 by mala hĺbka byť aspoň 100 cm. V prípade väčších jazier je dobré kopať do hĺbky najmenej 150 cm.

Koľko stojí vybudovanie jazera?

Cena vybudovania jazera závisí od mnoho faktorov. Veľkosť jazera, potrebná technológia, ryby, rastliny atď. Malé jazero do objemu vody cca. 1000 l, môže stáť od 100 € do 300 €. Veľké jazero s koi kaprami môže ľahko stáť aj niekoľko desiatok tisíc EUR.

Ohraničenie jazera

S ohraničením jazera môžete rátať už pri navrhovaní Vášho jazera. Napríklad ak chcete prírodné jazero, môžete sa rozhodnúť pre okraje z prírodných materiálov, alebo spraviť výsadbu okolo jazera. Ak sa rozhodnete pre ostrý (hranatý) dizajn, mali by ste okraj jazera dokončiť tak isto napríklad prírodným kameňom. Možnosti ako dokončiť okraj jazera je v podstate nekonečno. Medzi materiál ktorý sa dá použiť na ukončenie hrany jazera patrí napríklad balvany, štrk, drevo, výsadba, tráva, prírodný kameň...

Typy pre ohraničenie jazera

Máme pre Vás niekoľko užitočných typov pre ukončenie jazera:

Dávajte pozor aby breh /hrana/ jazera bol o niečo vyššie ako zvyšok záhrady. Týmto spôsobom zabránite vtekaniu povrchovej vody zo záhrady do jazera, a tým možnému okysleniu jazera a tvorbe rias. Pri ukončovaní jazera myslite na to, že v jazere by nemal byť žiadny cement. Drevené časti radšej pripevnite nerezovými skrutkami napríklad o tehlu alebo dlažbu. Odporúčame nepoužívať materiály ktoré v neustálom styku s vodou uvoľňujú jedovaté látky, ako napr.: meď, olovo, cín, zinok ale tiež vápenatý kameň a cement. Avšak kameň môžete naimpregnovať pred použitím vo vode. Ak používate rašelinu na okraji jazera, uistite sa že nie je v styku s vodou, aby sa zabránilo okysleniu vody. Pri použití dreva je najlepšie použiť, neošetrené alebo naimpregnované drevo aby nevypúšťalo jedovaté látky do vody. To platí najmä pre tys.

V prípade fóliového jazera, nemôžete do výsadby v jazere použiť bambus, trstinu alebo veľké pálky. Ich korene by prerazili fóliu a jazero by vytieklo.

 

Prírodný kameň na okraji jazera

Najčastejšie používaným prírodným kameňom v jazerách je žula. Zvyčajne vo fóliových jazerách. Týmto spôsobom skryjete fóliu po stranách. Žula sa ťaží vo veľkých kusoch a možno ju nájsť v Belgicku, Nórsku, Švédsku  a Francúzsku. Kameň sa skladá z minerálov. Minerály určujú jeho farbu. Najviac sa vyskytujú farby čierna, ružová a biela. Žula je 100% prírodný materiál. Tvorí sa keď magma tuhne pod zemou. Cenu žuly určuje jej zloženie.

Čínsky modrý kameň

Čínsky modrý kameň je v posledných rokoch najpoužívanejší kameň do jazier. Tieto kompaktné šedobiele kamene boli vytvorené pred miliónmi rokov. Vápenec je charakteristický početnými skamenelinami  a škvrnami, ktoré sa ukazujú v kameni. Čínsky modrý kameň má excelentnú kvalitu a krásnu farbu. Okrem toho, má nadčasový charakter a môže byť použitý v mnohých rôznych jazerách. Vzhľadom na to že obsahuje vápenec v prírode sa ľahko poškriabe. Škvrny a škrabance zmiznú samé od seba. V priebehu rokov, tým že obsahuje vápno, spôsobí zošednutie.

Výhody prírodného kameňa

Výhody žuly sú, že je tvrdá ako skala, odolná proti poškriabaniu a odolná opotrebovaniu vďaka svojmu spôsobu vytvrdnutia v priebehu niekoľko tisíc rokov. Môže byť postavená v blokoch. Okrem toho má prirodzený a elegantný vzhľad.

Jazierkové fontány

Ak myslíte na jazero, často myslíte aj na fontánu. Fontána je jedným najpopulárnejším príslušenstvom v jazere. Fontána v jazere funguje s jazierkovým čerpadlom. Voda je nasávaná a následne tlačená nahor. Zvyčajne si vybavenie môžete kúpiť ako kompletný set. Výkon čerpadla je spojený s maximálnym výtlakom a výškou fontány. Čím vyšší výkon čerpadla je, tým vyššia fontána bude.

Rôzne formy fontán

Špeciálnou vecou vo fontánach sú trysky, ktorými môže byť vybavená. Pre každú trysku je oddelená hlava a tak môže byť tvorených viacej druhov fontán. Najpopulárnejšia fontánová tryska je "volcano". Fontána môže byť vytvorená jedným alebo viacerými prúdmi vody.

Kolíky

Sú nenahraditeľné pri budovaní jazera. Pomocou kolíkov si môžete vyznačiť pôdorys jazera v záhrade. Môžete si predstaviť ako bude Vaše jazero vyzerať, a či vybraté miesto je správne.

Plastové jazierka

Ak idete robiť jazero vo Vašej záhrade, môžete si vybrať či použijete fóliu alebo predmodelované plastové jazero. Ak si nechcete jazero navrhnúť sami, môžete si kúpiť plastové jazero pripravené na spustenie.

 

Výhody plastového jazera

Plastové predtvarované jazerá majú svoje výhody. Takéto jazero môže byť rýchlo a ľahko spravené oproti fóliovému jazeru. Je presne daná hĺbka pre rôzne vodné rastliny. Na druhej strane plastové jazero je drahšie vo väčšine prípadoch použitia oproti fóliovému jazierku. Ste viazaný určitými tvarmi relatívne malej veľkosti.

Plastové jazierko môže byť nainštalované v mnohých miestach v záhrade, terase interiéry a na balkóne.

HDPE jazierko

HDPE jazierka sú pripravené na použitie, boli vyrobené na mieru v továrni, z tzv. polyetylénu s vysokou hustotou zo syntetických dosiek. Táto syntetická látka je vysoko kvalitná, odolná voči UV žiareniu a ozónovej radiácii a má veľmi dlhú životnosť. Tieto jazerá môžu byť vyrobené v akejkoľvek veľkosti, forme a tvare. Štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle, oválne podľa Vášho návrhu. Steny a dno môžu byť vybavené rôznymi pripojeniami, napr. pre filter, odpad, skimmer alebo zabudované osvetlenie. Tieto pripojenia sú vyrábané u dodávateľa s garanciou tesnosti.

Fóliové jazierka

Ak chcete vybudovať fóliové jazierko, môžete venovať všetku svoju kreativitu do návrhu jazera. Existujú rôzne druhy a veľkosti jazierkovej fólie, najpoužívanejšie a najlepšie sú EPDM a PVC fólia.

EPDM fólia

EPDM fólia je vyrobená z gumy a je extrémne silná a pružná. Tento materiál neobsahuje žiadne zmäkčovadlá a je veľmi odolná voči ultrafialovému žiareniu a kyslým dažďom. EPDM fólia sa používa v strešných systémoch a veľkých vodných nádržiach. V súčasnej dobe sa začína používať aj na realizáciu jazier. V tomto prípade je to iný variant tohto materiálu, ktorý neobsahuje jedovaté látky pre ryby a vodné rastliny.

PVC fólia

Iný druh jazierkovej fólie ktorá sa často používa je PVC fólia. Tento materiál je hladký a ľahko sa prispôsobí tvaru Vášho jazera. PVC fólia sa ľahko zvára použitím tepla, ale môže byť aj lepená. Pre prípadné opravy môže byť použité špeciálne lepidlo. Táto fólia nie je odolná voči ultrafialovému žiareniu, preto by mala byť čo najlepšie chránená pred slnkom.

Výpočet pre veľkosť fólie

Pre výpočet potrebných rozmerov môžete použiť vzorec uvedený nižšie.

Dĺžka = dĺžka jazera + 2 x hĺbka jazera + 2 x 0,5m

Šírka = šírka jazera + 2 x hĺbka jazera + 2 x 0,5m

 

 

Inštalácia jazierkovej fólie

Dajte fóliu do najhlbšej časti jazera a začnite ju rozbaľovať pozdĺž stien. Skúste fóliu rovnomerne uložiť na dno a steny jazera. Avšak nešponujte fóliu príliš na tesno, pretože po napustení bude pritlačená vodou. Dajte pozor aby ste čo najmenej stúpali po fólii a tak predišli jej poškodeniu. Presah fólie za jazerom stačí zaťažiť, nie je potrebné ho zatiaľ orezať. To môžete spraviť až keď bude jazero úplne napustené vodou.

Jazierkový substrát

Jazierkový substrát je živná pôda Vášho jazierka. Je úplne logické že tomu chcete venovať pozornosť. Na jednej strane je živné prostredie potrebné pre rozvoj mikroorganizmov, na druhej strane by mal jazierkový substrát obsahovať dostatok živín pre optimálny a konštantný rast vodných rastlín.

Jazierkový substrát pre jazierkovú zeminu

Jazierkový substrát bol špeciálne vyvinutý pre jazierkovú zeminu. Substrát má otvorenú štruktúru  a veľký vnútorný povrch. Týmto spôsobom dosiahneme maximálny rast mikroorganizmov. Okrem toho sofistikované zloženie minerálov a stopových prvkov zaručí silný a stály rast vodných rastlín. Jazerá, ktoré obsahujú tento substrát majú rýchlejší rozvoj biologickej rovnováhy, z čoho vyplýva aj čistá voda v jazere.

Vodopád vo Vašom jazere

Ak chcete vodopád vo Vašom jazere môžete si vybrať z prírodného vodopádu, napríklad prostredníctvom kameňa alebo skalných balvanov, alebo rovný vodopád z nerezovej ocele.

Vodopád obvykle tečie do jazera, nie je to však nutné, môžete vytvoriť tečúcu vodu cez záhradu aj bez jazera. Vodopád môže tiecť tiež do jamy v ktorej je uložená jazierková fólia a je naplnená kameni, je v nej čerpadlo a voda opäť vyviera na inom mieste. Pomocou vodopádu môžete ľahko spojiť dve jazerá, napríklad kúpaciu časť jazera s filtračnou časťou.

Vodopád je užitočný

Vodopád nie je len pre Vaše vlastné potešenie, ale má aj pridanú hodnotu pre jazero. Vzhľadom k cirkulácii vody, obsah kyslíka vo vode bude stúpať, čo prospieva životu v jazere. 

POBOČKA NITRA
BARCA s.r.o.
Dlhá 118
94901 Nitra

+421 0915 770 062
barcanitra@barcanitra.sk

POBOČKA ZLATÉ MORAVCE
BARCA s.r.o.
Námestie A.Hlinku 4
953 01 Zlaté Moravce

+421 915 770 061
gardenconcept@gardenconcept.sk

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x